Star of Innovation Award

This award is sponsored by Horace Mann and is designed to recognize MASSP member schools statewide for the development and support of an exemplary and innovative education program in their school based upon the following criteria:

  • Applicant must be a member of MASSP
  • The degree to which the program demonstrates a positive impact on education and the advocacy of children
  • Clear principal leadership in the development and/or implementation of this innovative program
  • Creativity and imagination while bringing about positive school change
  • How easily this program can be replicated at other schools

So, what do we win?

  • For schools winning the GOLD STAR award, a representative from MASSP will arrange to appear at either a school gathering or a school board meeting to honor your accomplishment.
  • MASSP will provide a $250 award to GOLD STAR winning schools to be used at the principal’s discretion with his/her staff.
  • Honorees will be recognized at our Summer Conference.
  • Award winning programs will be highlighted.

What is the deadline?

All applications must be turned in directly to the MASSP office by 4:00 PM on March 1.

Minnesota Association of Secondary School Principals
2 Pine Tree Drive, Suite 380
Arden Hills, MN 55112

What is the nomination process?

School principals may nominate their own school or a neighboring school. A panel of acting principals will decide this year’s winners.

How do I get started?

Click here for a Star of Innovation application.

Following are the 2018-2019 Star of Innovation Award Winners

GOLD STAR WINNERS

Bertha-Hewitt High School

Darren Glynn, Principal
Creating Entrepreneurs!

Thomas Jefferson Senior High School

Jaysen Anderson, Principal
Jaguar Pride

McGuire Middle School

Dr. Joshua Alexander, Principal
Give Back Day

Olson Middle School

Dr. Steve Emerson, Principal
MS Student-Centered Learning

Princeton High School

Barbara Muckenhirn, Principal
Coffee Cart

Sauk Rapids-Rice Middle School

Nate Rudolph, Principal
STORM Skills Time

Wheaton High School

Marty Lanter, Principal
We Are WHS

SILVER STAR WINNERS

Apple Valley High School

Michael Bolsoni, Principal
E3 STEM Program

Breckenridge High School

Craig Peterson, Principal
Student Showcase Night

Chatfield High School

Randy Paulson, Principal
Flex Time

Cloquet High School

Steve Battaglia, Principal
RISE

Henry Sibley High School

Ron Monson, Principal
Warrior Seminar

Isle High School

Jeremy Schultz, Principal
Huskies Pride Video

Jordan High School

Jeff Vizenor, Principal
Freshman Focus

Lakeville South & North High Schools

Dr. Dana Kelly & Cheryl Meger, Assistant Principals
Career Seminar

Lincoln Park Middle School

Brenda Vatthauer, Principal
PAWS

Onamia High School

JJ Vold, Principal
Onamia Has Talent

Robbinsdale Cooper High School

Frank Herman, Principal
Mindset for Success

Wayzata High School

Scott Gengler, Principal/Tyler Shepard, Associate Principal
MyTime & Web-based Teacher Portal

BRONZE STAR WINNERS

Byron High School/CTECH - Rochester

Steve Willman, Principal/Brandon Macrafic, POSA
Nursing Assistant Partnership

Dakota Meadows Middle School

Carmen Daniels-Strahan, Principal
Middle Level After School Program

Nashwauk-Keewatin High School

Ranae Seykora, Principal
Setting the ”Hook” for the Future

Nashwauk-Keewatin High School

Ranae Seykora, Principal
Production Management Capstone

Perham High School

Ehren Zimmerman, Principal
Jacket Manufacturing

Pine City High School

Troy Anderson, Principal
Dragon Academy

Simley High School

Gerald Sakala, Principal
CNA Concurrent Enrollment Program

Horace-Mann-Vert-LogoMASSP also thanks Horace Mann for their partnership and promotion of the Star of Innovation Award.

GOLD STAR WINNERS

Mound Westonka High School

Keith Randklev, Principal
Westonka Technology Internship

North High School

Greg Nelson, Principal
Polar Academy

Robbinsdale Middle School

George Nolan, Principal
CARE and Robin Pride Program

SILVER STAR WINNERS

Bemidji High School

Brian Stefanich, Principal
Lumberjack Breakfast to Go

Chanhassen High School

Tim Dorway, Principal
Balance Perspective Growth

Dakota Meadows Middle School

Carmen Strahan, Principal
Transition Camp

Jordan High School

Barb McNulty, Principal
Grade Level Intervention Process

John F. Kennedy High School

Andy Beaton, Principal
Lunch Lab

Mounds View High School

Jeff Ridlehoover, Principal
Cyber Squad

New Prague High School

Lonnie Seifert, Principal
Health Career Exploration Class

New Prague Middle School

Brad Gregor, Principal
Proud Jr.

Princeton Middle School

Daniel Voce, Principal
Student Management: Tiered Interventions & Effective Use of Data

Rockford Middle School

Amy Denneson, Principal
Exploratory Class

Rogers High School

Roman Pierskalla, Principal
Academic Intervention

Southwest Middle School

Steve Kovach, Principal
TigerPlus Intervention Period

BRONZE STAR WINNERS

Adrian Middle/High School

Tim Christensen, Principal
Bullying Awareness/Prevention

Faribault Middle School

Michael Meihak, Principal
RTI Reading
Tech Electives: Digital Literacy & Photography

Fosston High School

Patti Johnson, Principal
Character and Career Classes

Hibbing High School

Michael Finco, Principal
Anatomy/Physiology with CNA

Litchfield Middle School

Beckie Simenson, Principal
STEM Lab and 1:1 Macbook Technology Integration

Perham High School

Ehren Zimmerman, Principal
Functional Math

ROCORI High School

Mark Jensen, Principal
Phoenix Program

Rothsay High School

Staci Allmaras, Principal
Active Classrooms

Tartan High School

Adam Ehrmantraut, Principal
Student Credit Union and Financial Literacy

Tracy Area High School

Kathy Vondracek, Principal
Community Service Day

Underwood High School

John Hamann, Principal
Rocket Time

Warren-Alvarado-Oslo High School

Wade Johnson, Principal
American Sign Language
Math Success
PEER Mentoring
PEER Tutoring
Responsibility Honor Role

GOLD STAR WINNERS

Mound Westonka High School

Keith Randklev, Principal
Westonka Technology Internship

North High School

Greg Nelson, Principal
Polar Academy

Robbinsdale Middle School

George Nolan, Principal
CARE and Robin Pride Program

SILVER STAR WINNERS

Bemidji High School

Brian Stefanich, Principal
Lumberjack Breakfast to Go

Chanhassen High School

Tim Dorway, Principal
Balance Perspective Growth

Dakota Meadows Middle School

Carmen Strahan, Principal
Transition Camp

Jordan High School

Barb McNulty, Principal
Grade Level Intervention Process

John F. Kennedy High School

Andy Beaton, Principal
Lunch Lab

Mounds View High School

Jeff Ridlehoover, Principal
Cyber Squad

New Prague High School

Lonnie Seifert, Principal
Health Career Exploration Class

New Prague Middle School

Brad Gregor, Principal
Proud Jr.

Princeton Middle School

Daniel Voce, Principal
Student Management: Tiered Interventions & Effective Use of Data

Rockford Middle School

Amy Denneson, Principal
Exploratory Class

Rogers High School

Roman Pierskalla, Principal
Academic Intervention

Southwest Middle School

Steve Kovach, Principal
TigerPlus Intervention Period

BRONZE STAR WINNERS

Adrian Middle/High School

Tim Christensen, Principal
Bullying Awareness/Prevention

Faribault Middle School

Michael Meihak, Principal
RTI Reading
Tech Electives: Digital Literacy & Photography

Fosston High School

Patti Johnson, Principal
Character and Career Classes

Hibbing High School

Michael Finco, Principal
Anatomy/Physiology with CNA

Litchfield Middle School

Beckie Simenson, Principal
STEM Lab and 1:1 Macbook Technology Integration

Perham High School

Ehren Zimmerman, Principal
Functional Math

ROCORI High School

Mark Jensen, Principal
Phoenix Program

Rothsay High School

Staci Allmaras, Principal
Active Classrooms

Tartan High School

Adam Ehrmantraut, Principal
Student Credit Union and Financial Literacy

Tracy Area High School

Kathy Vondracek, Principal
Community Service Day

Underwood High School

John Hamann, Principal
Rocket Time

Warren-Alvarado-Oslo High School

Wade Johnson, Principal
American Sign Language
Math Success
PEER Mentoring
PEER Tutoring
Responsibility Honor Role

GOLD STAR WINNERS

Bemidji High School

Brian Stefanich, Principal
Bemidji Career Academies

 Hibbing High School

Michael Finco, Principal
The Room of Requirement

Lake Park Audubon High School

Mary Merchant, Principal
Collaborative Teaching STEAM/PBL

Proctor High School

Tim Rohweder, Principal
Rails TV

SILVER STAR WINNERS

Big Lake High School

Bob Dockendorf, Principal
REAL – Relevant Experience through Apprenticeship Learning

Chippewa Middle School

Rob Reetz, Principal
STEAM Program

Chisago Lakes Middle School

Jim Gillach, Associate Principal
Makerspace

North Branch Area High School

Coleman McDonough, Principal
BARR – Building Assets Reducing Risks

Robbinsdale Cooper High School

Frank Herman, Principal
Hawk Lunch and Learn

Southwest Middle School

Steve Kovach, Principal
ALC Tiger Program

BRONZE STAR WINNERS

Bertha-Hewitt High School

Darren Glynn, Principal
Homegrown

Coon Rapids High School

Annette Ziegler, Principal
ONE Team/KINDNESS Matters

Kennedy Community School

Laurie Putnam, Principal
CSB Collaborative

Longfellow Alternative High School

Padmini Udupa, Principal
Project-Based Learning and Social – Emotional Learning

Oak Grove Middle School

Brian Ingemann, Principal
PETS (Positive Emotional Therapeutic Support)

Onamia High School

JJ Vold, Principal
Alternative to Suspension Program (A2S)

Robbinsdale Armstrong High School

David Dahl, Principal
9th Grade English Redesign

Thomas Jefferson High School

Jaysen Anderson, Principal
Mindfulness Program

Underwood High School

John Hamann, Principal
Character Building